Wioleta Rzążewska - Fundacja 4 Style

Prace

Bio

Wioleta Rzążewska

Urodzona w 1986 roku w Puławach.

W 2017 roku ukończyła w wyróżnieniem studia magisterskie w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, broniąc swe magisterium serią dziewięciu wielkoformatowych prac; ten cykl malarka zatytułowała Sto lat! w pracowni Prof. Marzanny Wróblewskiej.

Prace zwróciły na siebie uwagę Prof. Jerzego Hausnera, twórcę Fundacji Gospodarki i Administracji Państwowej. W rezultacie cały cykl płócien Sto lat! został pokazany publiczności na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury, a następnie zakupiony przez Agencję Gospodarki i Administracji Publicznej do kolekcji Uniwersytetu Ekonomicznego.

W 2020 oraz 2019 roku znalazła się w rankingu Kompas Sztuki.
Laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2019
W latach 2013/14, 2014/15; 2015/16, 2016/17 Wioleta Rzążewska, za osiągnięcia artystyczne była stypendystką JM Rektora APS dla najlepszych studentów.
W latach 2015/16 i 2016/17 stypendystką Centrum Myśli Jana Pawła II m. st. Warszawy.

Nagrody i wyróżnienia:

Nagroda wyróżnienie oraz  I Nagroda Kolekcjonerki – Renata Adamczyk w Konkursie Dystans Art Competition Malarstwo i Rzeźba, Kraków, 2020

Finalistka IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, 2020

Laureatka Konkursu Rektora APS na najlepszą pracę dyplomową 2016/17

Finalistka II Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, 2016

Laureatka Konkursu Rektora APS na najlepszą pracę dyplomową 2014/15

Wybrane wystawy indywidualne:

Spotkanie światów, Podziemia Kamedulskie, Warszawa, 2019

Sto lat!, (stała ekspozycja) Uniwersytet Ekonomiczny, Kraków, 2019

Sceny zatrzymane, Galeria Aneks, Dom Chemika, Puławy, 2019

Niepozory, Galeria APS, Warszawa, 2018

Sceny zatrzymane, Pragaleria, Warszawa, 2018

Sto lat!, Biała Galeria CENTRUM, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków, 2018

Wystawy zbiorowe:

Wystawa pokonkursowa, Dystans Art Competition Malarstwo i Rzeźba 2020, Kraków, 2020

Wystawa pokonkursowa, II Ogólnopolski Konkurs im. L.Wyczółkowskiego, Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz, 2016

O twórczości

Wioleta Rzążewska, najciekawsza może indywidualność wschodzącego pokolenia malarzy. Jej „Sceny Zatrzymane” to malarstwo współczesne; zwodniczo pozoruje styl starej fotografii, w istocie jednak bez zmiłowania odsłania korzenie nowych elit III RP. Rzążewska ukazuje rytuały przejścia: narodziny, inicjacje w dojrzałość, małżeństwo, śmierć. W tych pracach esencja poprzedza egzystencję. To, co Dorota Masłowska osiąga w powieściach, Rzążewska osiąga obrazem. Stosuje wybuchowe środki wyrazu, zarazem jest liryczna. A przy tym – paradoksalnie – pozostaje cool, choć na powierzchni płótna trwa skłębioną opowieść o rozpadzie i pustce rytuału; malowa– na jest tradycja, a nowoczesność wysunięta jest przed obraz; między nimi zieje przepaść. I tak Rzążewska opowiada i niejako zamyka zranioną pamięć przysłowiowego „słoika” w słoiku ucukrzonej goryczy i – ostatecznie wyzwolenia w energiach samego malowania.

Bartłomiej Załucki